Szable ułańskie

Szabla ułańska Replika Szabli Ułańskiej z powodzeniem nada każdemu pomieszczeniu charakter historyczny i dystyngowany. Posiadanie tego typu elementów dekoracyjnych świadczy o dobrym guście gospodarza. Nie może zabraknąć jej też w żadnej kolekcji prawdziwego kolekcjonera i zbieracza broni historycznej. Szabla Ułańska to obowiązkowy model w zbiorze miłośnika broni białej.

Ułani byli żołnierzami lekkiej jazdy, posługującymi się szablami, lancami oraz bronią palną. Wojsko ułańskie wywodzi się z tradycji mongolskiej i tatarskiej. Polskie pułki ułańskie walczyły na polach Czech oraz Niemiec w wojnie siedmioletniej. Na służbie francuskiej brali też udział w wojnach napoleońskich. Natomiast w okresie rozbiorów Polski ułani zasłużyli się w wojnie polsko-rosyjskiej oraz podczas powstania kościuszkowskiego. Obecni byli w polskim wojsku również w czasie II Rzeczypospolitej oraz II wojny światowej.

Charakterystyczna dla tego wojska była szabla ułańska, której wierną replikę znajdziecie Państwo w naszym sklepie. Trzon jej rękojeści wykonano z drewna i przymocowano dwiema śrubami. Głowica zwieńczona jest mosiężnym kapturkiem. Jelec również wykonany został z mosiądzu i charakteryzuje się szerokimi, krótkimi wąsami. Kabłąk jelca przybiera formę całkowicie zamkniętą. Głownia jest lekko zakrzywiona w sposób kołowy i wieńczy ją podwójne ostrze, tzw. pióro.